219

Koridor Müze

Koridor Müze

İTÜ Maden Fakültesi içinde yeralan Koridor müze çeşitli türdeki mineral, kaya, değerli taşlar ve fosillerin bir arada sergilendiği küçük ölçekli bir doğa tarihi müzesidir. 

Koridor müze üniversite öğrencileri ve ziyaretçilerin her zaman kolaylıkla gezebilmeleri amacıyla Maden Fakültesi binasının ikinci katındaki A ve B koridorlarında kurulmuştur. Koridor müzede Dünya'nın ve Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden toplanmış yaklaşık 2000 adet örnek 57 sergi dolabı içinde sergilenmektedir. Dolapların çevresinde  sergilenen örnekler hakkında bilgiler veren açıklayıcı panolar yer almaktadır. 

İ.T.Ü. Maden Fakültesi Koridor Müzesi çok uzun bir geçmişi olan MTA Tabiat Tarihi Müzesi dışında, Türkiye'deki tek örnektir. Koridor Müzesi, bundan sonraki katkı ve desteklerle genişleyerek faaliyetini sürdürecektir.

Koridor Müze 1999 yılında Maden Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Naci Görür denetiminde oluşturulan bir komisyon tarafından hazırlanmıştır. Müze örneklerinin bir kısmı Prof. Dr. Işık Kumbasar tarafından sağlanmıştır. Koridor Müzeyi oluşturma komisyonu başkanı Dr. Zekiye Karacık ve komisyon üyeleri; Dr. Şafak Altunkaynak, Dr. Vildan Esenli, Dr. Ahmet Çelenli, Dr. Murat Budakoğlu, Dr. Mustafa Kumral, Dr. Orhan Yavuz, Dr. Nurgül Çelik, Dr. Gürsel Sunal, Dr. Aynur Dikbaş, Müh. Cenk Koçak'tır.  Müzenin Fosiller bölümü Dr. Mehmet Sakınç ve Dr. Cenk Yaltırak, Süs taşları bölümü Dr. Sezai Kırıkoğlu, Kesme taşlar bölümü ise; Dr. Mustafa Erdoğan'ın katkılarıyla hazırlanmıştır. Fotoğrafların büyük bir kısmı Ömer Taş ve Umut Destegül tarafından çekilmiştir.
WEB Bağlantısı

Koridor Müze1